Başarı Hikayeleri


Muhammed Zorlu • Riyad’da 10 restoranın pastane şefi oldu

Muhammed Zorlu, liseden sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle kazandığı halde üniversiteye gidemedi. 17 yaşındayken gazetede gördüğü bir ilan üzerine, Antalya’da bir otelin Muratpaşa Mesleki Eğitim Merkezi ile işbirliği içerisinde başlattığı aşçılık eğitimi programına başvurdu ve kabul edildi. Başarıyla geçen 3 yıllık eğitimin sonunda, aşçılık, pastacılık, otelcilik konularında bilgi ve tecrübe sahibi oldu, yabancı dil öğrendi. Zorlu, aynı otelin pastane bölümünde kalfa olarak çalışmaya başladı. İlerleyen yıllarda farklı işletmelerin pastane bölümlerinde çalışan Zorlu, altıncı yılının sonunda çalıştığı otelin pastane şefi oldu. Birçok farklı ülkeden şeflerle çalışma  fırsatı bulan ve kendini mesleğinde geliştirmek için her fırsatı değerlendiren Zorlu şu anda Riyad’da bir turizm şirketinin 10 restoranının yönetici pastane şefi olarak çalışıyor.

01 02 03 04


Fatma Tıknaz • Neyle solunum güçlüğünü yendi

Tıknaz, Çubuk Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan birçok farklı kursa katıldı, Akşam Kız Sanat Okulu’nu bitirdi.  Katıldığı kurslar arasında ney kursunun, Tıknaz için farklı bir önemi bulunuyor. Solunum güçlüğü çektiği için doktorunun tavsiyesi üzerine başladığı ney kursu sayesinde Tıknaz’ın akciğer solunum kapasitesinin %70 oranında düzeldiği belirlendi. Tıknaz, katıldığı bu kursla hem sağlığına kavuştu hem de daha sosyal bir yaşam sürmenin mutluluğunu yaşıyor.

01 02 03


Rabiye Özdemir Tokat • Ürünleri binlerce alıcı buluyor

Çocukluğunda evinin bahçesinde çamurdan tencereler yaptığını söyleyen Tokat, okula başlayınca resimle tanıştı. İlerleyen yıllarda iş hayatına atılmasıyla resim yapmaya vakit ayıramamaya başladı. Bir sabah işe gitmek için yataktan kalkarken düşmesiyle birlikte hayatı değişti. Kaldığı rehabilitasyon merkezinin sunduğu atölye imkanlarıyla resme tekrar başladı. Tokat, tekrar yürüyemeyeceği düşünülürken onu rehabilitasyon merkezinden ayakları üzerinde çıkaranın, içindeki keşfetme arzusu olduğunu düşünüyor. Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi’nde katıldığı resim ve seramik kursunda çamurla yeniden tanıştı. “Girişimcilikte Önce Kadın” projesinde 10.000 kadının arasında aldığı jüri özel ödülüyle birlikte hayatı da değişti. Şimdi 5 farklı galeriyle çalışıyor ve ürünleri e-sanat galerilerinde, elektronik ortamda binlerce kişiye ulaşıyor.

01 02 03 04


Saliha Demir • Öğrendiklerini atölyeye dönüştürdüğü eski bir ahırda öğretiyor

Saliha Demir, ilkokulu Ankara’nın Solfasol köyünde tamamladı ancak ailevi nedenlerden dolayı eğitimine devam edemedi. İlerleyen yıllarda ortaokul ve lise eğitimine açık okulda devam etti ve 37 yaşında mezun oldu. Daha sonra hobi olarak başladığı dekoratif  el sanatları branşında kendini geliştirdi ve usta öğretici olarak çalışmaya başladı. Bir dönem, Akyurt Halk Eğitim Merkezinde açılan, fakat yer sıkıntısı yaşanan kurs için eski bir ahırı atölyeye dönüştürdü ve burada el sanatları dersleri verdi.  2014 yılından beri el sanatları usta öğreticisi olarak Çubuk Halk Eğitim Merkezi’nde görev yapıyor.

01 02 03


Tolga Öztürk • Pastacılık eğitimi onu hayata bağladı

Hafif düzeyde mental retardasyon ile hayata gelen Tolga Öztürk, neşeli tavırları ve sosyal yönü ile herkesin sevgisini kazanmış bir genç. Ailesi onun daha bağımsız olması ve kendileri olmadığında da yaşamını sürdürebilmesi için gelişimini sürekli olarak destekliyor. Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi’nin Kadıköy Belediyesi Engelli Merkezi’nde açmış olduğu pastacılık eğitimine katılarak bu alanda becerilerini geliştiren Tolga Öztürk, şimdi istediği yemekleri pişirebiliyor, mutfakta ve sofra hazırlamakta annesine yardım edebiliyor. Beceri ve hobi kurslarının yanı sıra halen bir rehabilitasyon merkezine devam ediyor ve haftanın bir günü yüzmeye gidiyor.

01 02


Asuman Kanca • Ziraat Mühendisliğinden, modacılığa

Ziraat Yüksek Mühendisi olan Asuman Kanca, hep ertelediği ve çocukluk hayali olan moda tasarımı konusunda eğitim almak için, Samsun İlkadım Halk Eğitimi merkezinde açılan çeşitli kurslara devam etti. Aldığı eğitimler neticesinde dikiş onun için farklı anlamlar kazandı. Eğitimlere devam ederken “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi kapsamında tasarımları sanal mağazada satılmaya başladı. Aynı proje kapsamında moda ve giysi alanında Türkiye ikincisi oldu. Hobi olarak başladığı kurslar hayatına yön verdi, gelir getirici bir kaynak ve mesleği haline geldi.

01 02 03 04


Serkan Uman • Engelleri aştı, bir de kitap yazdı

Serkan Uman, doğum anında oksijensiz kalma sonucunda serebral palsi, distoni hastalığıyla dünyaya geldi. Yürüyemiyor ve ellerini rahatlıkla kullanamıyordu. Uman, ailesinin desteğiyle açık liseyi tamamladı. 2008 yılından beri Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nde Basın ve Protokol asistanı olarak çalışan Uman, çalışmanın, üretmenin, topluma değer katmanın önemine inandı ve kendini geliştirmek için azimle mücadele etti. Hayatını ve engellilerin yaşadıkları sorunları, düşüncelerdeki engellerin istenirse kaldırılabileceğini göstermek ve bu konuda onun gibi engelli arkadaşlarına örnek olmak için “Her Şeye Rağmen Yaşam” adlı kitabını yazdı.

01 02


Neslihan Kayhan • Hem usta öğretici oldu, hem de el emeklerinden kazanç sağlıyor

Neslihan Kayhan’ın hayatı, Samsun İlkadım Halk Eğitimi Merkezi’nde almaya başladığı kurslarla değişti. Öncelikli amacı el sanatları öğrenmek olan Kayhan daha sonra giyim, takı, tasarım, nakış kurslarına devam ederek kendini geliştirdi ve ufak tefek siparişler alarak o zamana kadar hobi olarak yapmaktan keyif aldığı el emeklerinden kazanç sağlamaya başladı. “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi kapsamında düzenlenen yarışmada Türkiye genelinde ilk 10’a girdi ve jüri özel ödülünü aldı. Kayhan şimdi 20-25 kişilik gruplara özel olarak takı tasarım ve nakış kursu veriyor.

01 02 03 04


Nazife Balcı • Hayalini gerçekleştirdi, sanatla insanların gönlüne dokunuyor

Nazife Balcı, 2005 yılında Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nde resim kursuna başladı. Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel Türk Sanatları başta olmak üzere kumaş boyama, rölyef, batik, ebru, tezhip gibi sanatları öğrendi, moda tasarım, grafik tasarım, motif, desen, teknik resim dersleri aldı. Eğitimini tamamladıktan sonra engelli bireylerin rehabilitasyon merkezi olan Süha Alemdaroğlu Eğitim Uygulama Okulu’nda görev almaya başladı. Balcı bu sayede hep hayalini kurduğu sanat ile insanların gönlüne dokunma imkânı bulmuştu. Balcı, 2009 yılından bu yana Başkent Halk Eğitim Merkezi tarafından Kara Harp Okulu’nda açılan kurslarda “Usta Öğretici” olarak görev yapıyor ve kursta yapılan eserler “Mehmetçik Vakfı” yararına değerlendiriliyor.

01 02 03 04


GOP Necla-İlhan İpekçi Ortaokulu Halk Oyunları Grubu ve Genç Semazenler

2012 yılında çalışmalarına 30 öğrenci ile başlayan Gaziosmanpaşa Necla-İlhan İpekçi Ortaokulu Halk Oyunları Grubu, kısa sürede 200 öğrenciye ulaştı. Grup, Çankaya Halk Eğitimi Merkezi’nin iki usta öğretici görevlendirmesi ile çalışmalarını haftanın 5 günü yürütmeye başladı. Özellikle semazen ekibiyle dikkat çeken grup,  4 yıl içinde ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza attı. Hanioti, Saray-Bosna ve Silvi Marina Festivalleri, Viano de Castello – Unesco Işık Yılı Projesi, Uluslararası SOS Projesi kapsamında gösteriler yapan grup öğrencileri, Zdunska Wola Halk Dansları Yarışması’nda derece aldı, Valencia (Gandia) Halk Oyunları Yarışması’nda ise Dünya Birinciliği kazandı. İçinde barındırdığı birlik duygusu, müzik, ritim ve hareket yapısı ile bireyin bedensel ve ruhsal gelişiminde önemli bir faktör olan paylaşmayı ve kendini ifade etmeyi öğreten halk oyunları, hem bireysel hem de toplumsal gelişimin sağlanmasına katkıda bulunuyor.

01 02 03 04


Sezgin Yaman • Solo saz dalında Türkiye birincisi

Çocukluğunda babasının ona hediye ettiği bağlama ile kendi kendine bağlama çalmayı öğrendi. Altıncı sınıftayken, temel eğitimine devam etmek üzere ablasıyla birlikte İstanbul’a geldi. Profesyonel bir bağlama eğitimi alabilmesi için ablasının teşvikiyle Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi’nde bağlama kursuna başladı. Tecrübeli öğretmenler eşliğinde bağlama ve repertuvar bilgisini en iyi şekilde öğrendi. Kursiyer olarak başladığı Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi’nde 2005 – 2015 yılları arasında usta öğretici olarak çalıştı. 2007 yılında Halk Eğitimi Merkezleri arası halk müziği yarışmasında solo saz dalında Türkiye birincisi oldu. Bu arada İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı’nı kazandı. Halen üniversite eğitimine devam etmekte, solo ve topluluklarla birlikte konserler vermektedir.

01 02 03


Dost Ailesi • Ailece iş sahibi oldular

Evli ve 2 çocuk babası Fatih Dost, Elazığ Halk Eğitimi Merkezi’nde seramik döküm ve süsleme eğitimi aldı. Evinin balkonunda dökümünü yaptığı ürünleri, eşi Şenay Dost ve kızlarının yardımıyla boyayıp işlemeye başladılar. Daha sonra, Şenay Dost da boyama ve süsleme eğitimi aldı ve eşinin farklı malzemelerle dökümünü yaptığı süs eşyalarını işleyerek satış yapmaya başladı. Ürünlere gelen talep üzerine Fatih Bey bir döküm atölyesi açtı,  Şenay Hanım ise KOSGEB’e başvurarak dökümlerin işlenip süsleneceği ve satış yapılacak bir işyeri için destek aldı. Şenay Hanım bu işyerinde eşinin yaptığı dökümlerin yanı sıra eskimiş, kullanılmayan malzemeleri de işleyip değerlendirirken bir yandan da ev hanımlarına bu alanda eğitim veriyor ve onların aile bütçelerine katkı sağlamalarına destek oluyor.

01 02 03 04