Teknik Öğretmenlerin Fransa Çalışma Ziyareti Tamamlandı

8 Temmuz 2017
Müfredat geliştirme grupları, Fransa’daki endüstriyel eğitim uygulamaları konusunda bilgi almak üzere çalışma ziyaretinde bulundular.

HBÖ-II projesi kapsamında 02-08 Temmuz 2017 tarihleri arasında Eskişehir, Samsun ve Ankara’dan müfredat geliştirme grubu üyelerinin katılımıyla Fransa’da çalışma ziyareti gerçekleştirildi.

Çalışma ziyareti ile teknik öğretmenlerden oluşan müfredat geliştirme çalışma grubu üyelerinin Fransa’da iyi endüstriyel eğitim uygulamaları ve etkili bir müfredat geliştirilmesi konusunda fikir sahibi olmaları amaçlandı. Grup üyeleri Paris’te, Ulusal Mesleki Belgelendirme Komisyonu, ITEDEC (İnşaat Meslek Yüksek Okulu), Ulusal Yetişkin Mesleki Eğitim Derneği’ne ziyaretlerde bulundu. Ziyaretlerde katılımcılara, Fransa mesleki eğitimi, Ulusal Yeterlilik Sistemi, Fransa’da yetişkin eğitimi, konularında sunumlar gerçekleştirildi. Ayrıca katılımcılar Aubergenville’de bulunan Renault Fabrikası’nı ziyaret ettiler.

Proje kapsamında, Mesleki Eğitim ve Öğretim alanlarında, Avrupa Yeterlilkler Çerçevesi (EQF), Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi (NQF) ve Mesleki Eğitim ve Öğretim için Avrupa Kredi Sistemi (ECVET) ilkelerine uygun olarak, yatay ve dikey eğitim hareketliliğini sağlamak üzere mesleki eğitim, öğretim ve öğrenim materyalleri geliştiriliyor. Bu sonuç alanına göre ahşap kalıplama, ısı yalıtımı, biyogaz, ısıtma ve doğal gaz, otomotiv mekanik, otomotiv elektromekanik ve metal teknolojileri olmak üzere yedi meslek alanında çalışmalar yapmak için oluşturulan müfredat geliştirme çalışma grupları, bu yedi meslek için öğrenme ve değerlendirme planları da dahil olmak üzere müfredatlar geliştirdiler. Gruplar ayrıca, Önceki Öğrenmelerin Tanınması kapsamında değerlendirme prosedürleri, kredi sistemleri ve e-öğrenme materyalleri geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

IMG-20170707-WA0012

IMG-20170706-WA0010IMG-20170704-WA0013