Teknik Öğretmenlerin Slovakya-Macaristan Çalışma Ziyaretleri Tamamlandı

21 Temmuz 2017
Müfredat geliştirme grupları, Slovakya ve Macaristan’daki endüstriyel eğitim uygulamaları konusunda bilgi almak üzere çalışma ziyaretinde bulundular

HBÖ-II projesi kapsamında 17-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında Adana Bursa ve Ankara’dan müfredat geliştirme grubu üyelerinin katılımıyla Slovakya ve Macaristan’da çalışma ziyareti gerçekleştirildi.

Çalışma ziyareti ile teknik öğretmenlerden oluşan müfredat geliştirme çalışma grubu üyelerinin Slovakya ve Macaristan’da iyi endüstriyel eğitim uygulamaları ve etkili bir müfredat geliştirilmesi konusunda fikir sahibi olmaları amaçlandı. Grup üyeleri Bratislava’da, Slovakya Otomotiv Sanayi Derneği, Slovakya Teknik Üniversitesi ve Volkswagen fabrikasına ziyaretlerde bulundu. Macaristan’da Budapeşte ve Györ’de gerçekleştirilen ziyaretlerde katılımcılar, Györ Teknik Meslek Yüksekokulu ve Audi fabrikasını ziyaret ettiler.

Proje kapsamında, Mesleki Eğitim ve Öğretim alanlarında, Avrupa Yeterlilkler Çerçevesi (EQF), Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi (NQF) ve Mesleki Eğitim ve Öğretim için Avrupa Kredi Sistemi (ECVET) ilkelerine uygun olarak, yatay ve dikey eğitim hareketliliğini sağlamak üzere mesleki eğitim, öğretim ve öğrenim materyalleri geliştiriliyor. Bu sonuç alanına göre ahşap kalıplama, ısı yalıtımı, biyogaz, ısıtma ve doğal gaz, otomotiv mekanik, otomotiv elektromekanik ve metal teknolojileri olmak üzere yedi meslek alanında çalışmalar yapmak için oluşturulan müfredat geliştirme çalışma grupları, bu yedi meslek için öğrenme ve değerlendirme planları da dahil olmak üzere müfredatlar geliştirdiler. Gruplar ayrıca, Önceki Öğrenmelerin Tanınması kapsamında değerlendirme prosedürleri, kredi sistemleri ve e-öğrenme materyalleri geliştirme çalışmalarına devam ediyor.