Uzaktan Öğrenme Konferansı İstanbul’da Düzenlendi

14 Temmuz 2017
Uzaktan Öğrenme Konferansı 13-14 Temmuz 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

13-14 Temmuz 2017’da İstanbul’da düzenlenen “Uzaktan Öğrenme ve Materyal Geliştirme Konferansı”nın açılış konuşmalarını Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferda Yıldırım, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Eğitim Sektörü Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı yaptı.

Uzaktan öğrenmenin artan önemine dikkat çeken Müsteşar Yardımcısı Ferda Yıldırım, “Gelecekte, ofisler, büyük binalar belki de boş olacak. Uzaktan eğitimin önemi artmaktadır. Ona göre insan yetiştirilmeli ve programlarımızı yeniden düzenlemeliyiz.”dedi.

AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Balcı: “Bilgi ve becerilerin yüzde 90’ından fazlası hayat boyu öğrenimden elde ediliyor. Bireyi mezun olduğu bilgi ve becerilerle bırakamayız çünkü sanayi, teknoloji, sektörler hızlı bir değişim gösteriyor, insanlarımızın bu değişime ayak uydurmaları gerekiyor.” Balcı, Türkiye’nin de taraf olduğu AB Yeterlilikler çerçevesine değinerek “Temel prensip mesleki bilgi ve becerilere temel teşkil eden meslek standartlarının, işçi ve işveren dünyasının temsilcileri tarafından hazırlanması, bu meslek standartlarını temel alan modüler müfredat programlarının geliştirilmesi ve bu müfredat programlarına uygun bilgi ve becerilerin test edilmesi ve belgelendirilmesidir.” diye konuştu.

Hayat boyu öğrenme yaklaşımıyla, bireylerin eğitim süreçlerinin uzaktan öğrenmeyle desteklenmesi, özellikle açık okullarda daha etkin uzaktan öğrenme içeriklerinin hazırlanması amacıyla düzenlenen konferansta İngiltere ve Türkiye’den uzmanların sunumları, panel ve atölye çalışmaları yer aldı. Konferansta ayrıca Geçici Eğitim Merkezlerinde eğitim gören özellikle Suriyeli öğrencilerin öğretmenlerine yönelik “e-Öğrenme bağlamında mültecilerin eğitim öğretimine yönelik yaklaşımlar ile e-öğrenme araçları geliştirilmesi” konulu oturumlar düzenlendi.

IMG_8870

IMG_9021

Kısa Film Yarışması Ödül Töreni

Konferansın ilk gününde düzenlenen Ödül Töreni ile Hayat Boyu Öğrenen bir Türkiye temalı Kısa Film Yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. Ödül Törenine ünlü yönetmen ve yapımcı Mesut Uçakan da katıldı. Birinciliği “Öğrenme Maratonu” adlı filmle Ali Ünlü, ikinciliği “Hayat Büyük Bir Okuldur” filmi ile Hakan Akyüz, üçüncülük ödülünü ise “Hayat Boyu Sev” adlı filmle Vasıf Koçer aldı.

IMG_9278